נקודת התחלה

תארו לכם שקבעתם פגישה עם פסיכולוג עקב בעיה רגשית שמטרידה אתכם והנה במקום להיכנס לקליניקה שלו, לשבת על כיסא ולדבר… ולדבר… אתם מוזמנים לחדר שכולו מזרנים – עליכם לשכב על אחד מהם והפסיכולוג בכבודו ובעצמו עושה לכם מעין מסאג’ מיוחד, 
פנטזיה משונה? לא ממש…

בשנות השלושים של המאה הזו יכולתם לממש אותה בקליניקה של הפסיכולוג וילהלם רייך.
דר’ רייך תלמדו הוותיק של פרוייד, פיתח שיטות שיוכלו להקל על הטיפול הפסיכולוגי במצבים בהם שיחה לא עזרה למטופל, במבטו הבוחן הוא קלט שמטופלים הסובלים מבעיות רגשיות, בעיות חרדה דיכאון, ופחדים משתקים סבלו במקביל מבעיות בטן עליונה ובעיות עיכול קשות, לאלו שהיה קשה להתנתק מעברם והתעקשו לראות את ההווה במשקפי העבר, גילה דר’ רייך בעיות קשות בעורף ובצוואר. מכיוון שכך ירד דר’ רייך מכס הפסיכולוג, הפשיל את שרווליו והתחיל לעסות את מטופליו בין ייעוץ פסיכולוגי אחד למשנהו.
הצלחתו הייתה כבירה, ברוב המקרים התקדמו מטופליו מעל ומעבר למצופה והם עשו זאת במהירות רבה יותר ממטופלים שקיבלו טיפול קונבנציונאלי.
אחד האלמנטים אותם גילה והשתמש במטופליו היה כוח האנרגטי שיש למחשבה תקועה ולרגש עצור.
בזמן שהיה דר’ רייך מעסה את בטנו של מטופל אחוז חרדות ומרפה אותה היה משתחרר גל חום ומציף את המטופל ולעיתים היה מלווה בגל רעידות גוף שנמשך מספר דקות עד לרגיעה מוחלטת. לכוח האנרגטי שגילה קרא ביואנרגיה – כלומר אנרגית הגוף, אנרגית החיים.
מסתבר שכשאנחנו תקועים רגשית או מחשבתית בעניין מסוים, הגוף מקצה לצורך זה אנרגיה רבה, וכשאנחנו משחררים את הרגש או המחשבה התקועים מתפנים לנו אנרגיה וכוח.
מסקנה בלתי נמנעת היא שמחשבות אינן “יושבות” בראש. מחשבות ורגשות עצורים מתמקמים באיזורים שונים בגוף כולו ולכן העזרה במגע גופני חודר ומטפל ברמות תודעה העמוקות ביותר.